Prírodné postreky
- rajzahrada
- Sep 5, 2015
- Čítanie: 3

Pre ekologicky čistú a chémiou nezaťaženú záhradku, sú v ponuke špecializovaných obchodov eko postreky, ktoré nezaťažujú životné prostredie, neškodia užitočným živočíchom a neotravujú naše deti – budúcnosť nášej spoločnosti. Viete o tom, že pri troške šikovnosti sa prírodné postreky, dajú vyrobiť aj doma? Že nie.. Tak Vám prinášame niečo málo z toho, čo sa samo nachádza v našej prírode. Želáme veľa zdaru pri výrobe a aplikácii.
Byliny vhodné na výrobu Bio postreku
[if !supportLists]· náprstník - glejotok drevín
[if !supportLists]· chren - monilióza plodou ovocia (je účinná aj keď ju nasadíte okolo broskyne )
[if !supportLists]· [endif]cesnak, cibuľa, por - pleseň sivá, nádorovosť hlubovín
[if !supportLists]· [endif]palina - ríbezľová hrdza
[if !supportLists]· kapucínka, levanduľa, pŕhľava, saturejka – vošky
[if !supportLists]· [endif]pór, kapusta - zelerová hrdza
[if !supportLists]· [endif]mäta ,palina – skocky
[if !supportLists]· [endif]kôpor,mäta – mlinárik
[if !supportLists]· [endif]aksamietnica, horčica – háďatká
[if !supportLists]· [endif]šalvia ,tymián – slimáky
[if !supportLists]· [endif]mrkva - kvetárka cibuľová
[if !supportLists]· [endif]chren, hluchavka - pásavka zemiaková
[if !supportLists]· [endif]kôpor - vrtinka mrkvová
[if !supportLists]· [endif]tabak - huby ,plesne
[if !supportLists]· [endif]praslička – plesne
[if !supportLists]· [endif]chilly - odpudzuje všetok hmyz
Postup
[if !supportLists]1. Byliny nasekáme na drobno a necháme deň v odstátej vode macerovať, alebo môžeme použiť 1dcl alkoholu na 1,5 l vody. S alkoholom je to
účinnejšie a silnejšie.
Nepoužívať 1 druh bylín pretože škodcovia si môžu vypestovať rezistenciu
vždy miešať 3 až 4 druhy. Hrniec naplníme tak, aby bol jemne nahádzaný
a všetky byliny zakryté vodou.
2. Pridáme 0,5 dcl oleja na 1l macerátu, 0,2d cl jari na 1l maceratu a dôkladne
premiešame.
3. Zahrejeme maximálne na 85°C po dobu 20 minút a následne necháme
vychladnúť a scedíme.
Dávkovanie
Pre dôkladnú prevenciu stačí 1dcl výťažku na 2l vody a používame minimálne raz do týždňa.
Na vošky
Postrek z čiernej kávy
Zalejeme 2 polievkové lyžice kávy na 1 liter vriacej vody a necháme vychladnúť, scedíme a postihnuté rastliny postriekame.
Proti voškám taktiež odporúčam pozbierať lienky a premiestniť ich na postihnutú raslinu .
Odvar z cesnaku alebo cibule
Zmiešame [endif]30 až 50g pretlačeného cesnaku s nadrobno pokrájanou cibuľou (aj so šupkou). Odvar pripravujeme v zakrytej nádobe, kde použijeme 75g tejto zmesi na 10 litrov vody. Je účinný proti voškám, húseniciam a hubovým chorobám.
Odvar z drvenej, tuhej pálivej papriky
Povaríme [endif]50 až 60 g papriky varíme v 1 l vody asi 1 hodinu a lúhujeme 24 hod. Potom roztok prefiltrujeme a uchováme v dobre uzatvorených nádobach.
Aksamietnica
Zalejeme 3 kg suchých rastlín (celá rastlina v čase kvitnutia) 10 l teplej vody a máčamne 48 hodín a precedíme. Postrek s pridaním 40 g pracieho mydla pôsobí na vošky na bobuľovinách.
Cesnak
150 g rozdrveného cesnaku (celá rastlina) zalejeme 10 l vody, pridáme 2 čajové lyžice parafínu a lúhujeme 24 hod., prípadne ešte pridáme 100 g mazľavého mydla, premiešame a prefiltrujeme. Neriedeným nálevom postrekujeme rastliny pri napadnutí (preventívne na začiatku kvitnutia stačí 75 g cesnaku bez prísad - 3x postrekovať v 3-dňových intervaloch)
Papraď samčia
[if !supportLists]Zalejeme [endif]1kg čerstvých alebo 100 g sušených listov 10 l vody, máčame po dobu 3 až 4 dní a 10 krát riedeným výluhom si pripravíme zimný postrek ovocných stromov. Okrem vošiek pôsobí aj na štítničky a puklice.
Praslička roľná
Odvarom z 50 g sušenej rastliny (celá rastlina bez koreňov) na 1 l vody 5 krát zriedeným s prídavkom 0,3% mazľavého mydla plus 5x zriedeným prhľavovým výluhom postrekujeme rastliny napadnuté voškami.
Rajčiak jedlý
Zalejeme 4 kg čerstvej hmoty alebo 0,4 kg sušenej (výhonky, listy) 10 l vody a pomaly varíme 30 min a precedíme. Pred postrekom odvar zriedime 2 krát a pridáme 40 g mazľavého mydla. Účinkuje na vošky, roztoče, bzdochy, húsenice mlynárika kapustného a skočky.
Púpava lekárska
Zalejeme 200-300 g rozdrvených koreňov alebo 400 g rozdrvených listov 10 l vody, necháme vylúhovať 2 až 3 hod, precedíme a ihneď postrekujeme ovocné stromy v čase pučania a po odkvitnutí v 10 až 15 dňových intervaloch.

Netreba zabúdať ani na prirodzených predátorov vošiek ako sú napr. lienky, zlatoočky, pavúky, lumky, pestrice... Tie je samozrejme potrebné chrániť a vytvárať im vhodné podmienky.
Príprava bio výživy
Potrebujeme
2kg rastlín, buď púpavy, prasličky roľnej alebo žíhľavy.
Príprava
Do 10 litrov umelohmotného vedra s dažďovou vodou ponoríme v jutovom vreci rastliny s listami a stonkami bez koreňov a zaťažíme. Denne aspoň raz premiešame. V priebehu pár dní sa spustí kvasenie. Celý proces je sprevádzaný kvasným zápachom a penením a trvá cca 4 - 6 týždňov. Keď roztok prestane peniť môžeme ho použiť.
Použitie
Pred použitím sa potrebné množstvo precedí a zriedi v pomere 1:10 (ak polievame zem) a v pomere 1:20 (ak polievame listy).
Polievame podvečer najlepšie v zamračenom počasí. Hnojivo použijeme koncom mája až počas júna. V júli sa už nepoužíva.
Comments